Газотранспортна система України
11.11.2021
Українська газотранспортна система – це розгалужена мережа об'єктів, які забезпечують зберігання та транспортування газу від місць газовидобутку до споживачів. Почалося спорудження системи для транспортування та зберігання газу у 1924 році після введення в експлуатацію Дашавського газового родовища та будівництва газопроводу Дашава-Київ. Сьогодні вона є другою за потужністю в Європі,
Українська ГТС як великий оператор здатна забезпечити стабільний транзит блакитного палива через територію країни до Центральної та Західної Європи. Газотранспортна система є частиною загальноєвропейської газової мережі, яка з'єднана з операторами Угорщини, Польщі, Румунії, Словаччини, Молдови.
Українська ГТС: склад
Система транспортування газу складається з:
- газопроводів різних типів (магістральні, розподільні, перемички);
- підземних сховищ газу;
- газорозподільних станцій;
- газорегуляторних пунктів;
- компресорних станцій;
- ділянок підводів та відводів.
Складна газотранспортна система України розрахована на виконання повного комплексу операцій з видобутку, зберігання, транспортування та розподілу газу. На складних ділянках встановлені гідротехнічні споруди, що унеможливлюють пошкодження трубопроводів під впливом води. Функції синхронізації операцій дозволяють мінімізувати втрати матеріалу, що транспортується, на всіх етапах. Жорсткий контроль газу забезпечує сучасне газовимірювальне обладнання.
Українська ГТС – це друга за величиною у Європі мережа підземних газосховищ, що складається з 13 великих об'єктів і розділена на чотири комплекси:
- Київський (Північний);
- Прикарпатський (Західний);
- Причорноморський (Південний);
- Донецький.
Загальна ємність сховищ становить понад 32 мільярди кубічних метрів газу при максимально можливому закачуванні за добу 250 мільйонів кубів.
Потенціал української ГТС
Обсяги транзитних потоків газу до країн ЄС становлять за добу 250-400 млн кубічних метрів. Щороку ГТС України здатна пропускати 290 млрд кубометрів газу на вході та 170 на виході – найкращі показники у світі.
Потенціал української ГТС дозволяє за необхідності збільшити обсяги газу, що транспортується:
- до 195 млрд м3 на рік до держав Центральної та Західної Європи;
- до 30 млрд м3 на рік до Туреччини та на Балкани.
Вигідне географічне розташування, розвиненість системи газопроводів, наявність великого комплексу газосховищ, високий рівень обслуговування та експлуатації всіх елементів системи значно розширює потенціал української ГТС. У тому числі це можливо завдяки модернізації з упровадженням новітніх технологій.
За параметрами загального активного обсягу газу та продуктивності газотранспортна система України посідає третє місце у світі. Це майже 9% всесвітнього обсягу газосховищ. Один із найбільших світових операторів газотранспортування – українська ГТС здатна функціонувати навіть у дуже складних умовах.